Az ember társas lény, ezért egy párkapcsolat jó hatással lehet a testi és lelki egészségünkre is, ez azonban csak akkor van így, ha az a kapcsolat harmonikus és támogató. Természetesen viták mindig előfordulhatnak, ha azonban komoly gondok vannak közöttünk, az nemcsak a lelkiállapotunkra, hanem a testi egészségünkre is komoly hatással lehet. Az alábbiakban azt vizsgáljuk, hogy hogyan befolyásolhatják a párkapcsolati nehézségek az egészségünket, és azt is, hogy mit tehetünk ezek hatékony kezeléséért.
Milyen egészségügyi problémákra számíthatunk?
1. Stressz
A komolyabb párkapcsolati problémák egyik leggyakoribb következménye az, hogy életünkben megnő a stressz szintje. Ha a munkánk mellett a párunk miatt is folyamatosan aggódnunk kell, ha egész nap a vitákon és veszekedéseken gondolkodunk, esetleg attól félünk, hogy elveszíthetjük kedvesünket, vagy magányosnak érezzük magunkat, az állandó feszültséghez vezet. Ez a stresszes állapot nagyon megviseli a szervezetet és az idegrendszert, ami alvászavarokhoz, álmatlansághoz, ingerlékenységhez és csökkent koncentrációs képességekhez is vezethet.
2. Szorongás és depresszió
Ha a stressz krónikussá válik, az igen gyakran vezet szorongáshoz, ami pedig sok esetben a depresszió előszobája. Ennek az állapotnak a legnagyobb veszélye az, hogy egy ördögi kör kialakulásához vezethet: ha szorongunk, aggódunk, nem teljesítünk olyan jól sem a munkahelyünkön sem a magánéletünkben, ami csak tovább növeli a stressz szintünket, így könnyen egy olyan spirálba kerülhetünk, amiből nem könnyű kiszabadulni.
Ha sokáig érezzük magunkat boldogtalannak a kapcsolatunkban, ha úgy érezzük, nem kapjuk meg a nekünk szükséges érzelmi támogatást – különösen egy ilyen szorongásos élethelyzetben – az könnyen vezethet depresszióhoz, aminek enyhítéséhez már orvosi segítségre is szükségünk lehet.
3. Gyengülő immunrendszer
A mentális stressz közvetlenül kihat az immunrendszerünk működésére is. A folyamatos aggodalom és rosszkedv közvetlenül is gyengítheti a szervezetünket, de könnyen lehet, hogy emiatt nem figyelünk oda az egészséges étkezésre és a testmozgást is elhagyjuk, ami szintén kedvezőtlenül hat az immunrendszerre. Ennek következménye az, hogy kevésbé leszünk ellenállóak a különböző fertőzésekkel, vírusokkal szemben, ráadásul lassabban gyógyulunk és a meglévő, ismert betegségeink tünetei is súlyosbodhatnak.
4. Gyomorproblémák
Biztosan mindenki tapasztalta már az izgalom hatására megjelenő gyomorfájást, hasmenést vagy egyéb kellemetlen tüneteket. A krónikus stressz fokozhatja a gyomorsav termelését, ami gyomorégéshez, refluxhoz de akár gyomorfekély megjelenéséhez is vezethet. A párkapcsolati problémák akár étkezési zavarokhoz, így túlevéshez vagy étvágytalansághoz is vezethetnek, amik tovább súlyosbíthatják a gyomorproblémákat.
5. Alkohol- és drogfogyasztás
Ha nehézségekkel küzdünk az életünkben, esetleg a depresszió jeleit tapasztaljuk, könnyű megoldást kínálhat az alkohol, de akár a kábítószerek is. Ezek ugyanis enyhítik a feszültséget, segítenek elfelejteni a problémákat, nagyon fontos azonban tudni azt, hogy ez minden esetben rövid távú megoldás. A rendszeres alkohol- és szerhasználat gyorsan elvezet oda, hogy a tiszta pillanatokban a korábbinál is rosszabbul érezzük magunkat, ami még több bódulathoz, majd nagyon gyorsan függőséghez vezet, ezért legyen bármilyen rossz a helyzet, soha ne ezt válasszuk annak megoldására.
De akkor mi segíthet?
Amikor problémák merülnek fel a párkapcsolatban, a legfontosabb annak eldöntése, hogy szeretnénk-e azt megmenteni. Sajnos van az a helyzet, amikor az egészségünk érdekében jobb, ha elengedjük a másikat, a legtöbb esetben azonban szerencsére van megoldás. Ha szeretnénk azt, hogy újra közel kerülhessünk egymáshoz, azért mindkettőnknek tennie kell.
Nyílt és őszinte kommunikáció
A legfontosabb lépés a problémák, gondok megoldásában minden esetben – tehát nem csupán egy párkapcsolatban – az őszinte kommunikáció. Beszélnünk kell az érzéseinkről, a félelmeinkről, arról, hogy mi az ami rosszul esik nekünk és mit várunk a másiktól. Készen kell állnunk arra is, hogy meghallgassuk a párunkat, és muszáj lesz egy kis önvizsgálatot is tartanunk, hiszen minden egyes problémának két oldala van, és könnyen lehet, hogy nekünk is változtatnuk kell a hozzáállásunkon.
Közös időtöltés
A minőségi időtöltés elengedhetetlen a kapcsolat megerősítéséhez, akkor is, ha már együtt élünk. Ez lehet egy közös nyaralás, egy kirándulás, egy séta vagy egyszerűen egy közös vacsora, a lényeg az, hogy ilyenkor a másikra figyeljünk, és megpróbáljuk újra felfedezni azt, hogy miért is szerettünk egymásba.
Az intimitás újrafelfedezése
A szexuális életünk gyakran tükrözi a párkapcsolat állapotát. Az intimitás nagyon fontos része a közös életünknek, a szexuális vágy csökkenése tehát a problémák egyik intő jele lehet. Fontos, hogy beszéljünk egymással az igényeinkről és arról, hogy mire vágyunk; segíthetnek akár a szexuális segédeszközök is, így jó ötlet lehet egy dildó vagy vibrátor beszerzése, vagy bármi, amit régóta szeretnénk kipróbálni.
A lényeg az, hogy próbáljunk meg ismét közel kerülni egymáshoz: mindegy, hogy ez egy romantikus este, egy kis szerepjáték vagy egy új dildó kipróbálásával történik, a lényeg, hogy fedezzük fel újra azt a vágyat, amit egykor éreztünk.
Szakértő segítség
Amikor a párkapcsolati problémák olyan súlyosak, és olyan hosszú ideig fennállnak, hogy úgy érezzük, egyedül már nem tudjuk megoldani őket, ne féljünk külső segítséget kérni. A párterápia segíthet abban, hogy meghallgassuk és megértsük a másik nézőpontját, és hogy hatékonyabb megoldási stratégiákat dolgozzunk ki egy szakember segítségével. Sokan tartanak attól, hogy kiteregessék a magánéletüket, ezt a félelmet azonban érdemes leküzdeni, ha szeretnénk új alapokra helyezni a kapcsolatunkat.