Ortopéd matrac vásárlási tanácsok kezdőknek

0
154

Hiába hívnak valamit ortopéd matracnak, az még nem azt jelenti, hogy bárki számára megoldást jelenthet a megfelelő éjszakai pihenés kapcsán. Attól, hogy valamire ráírják ezt a szót, még nem válik azonnal azzá, számtalan feltételnek meg kell felelnie, hogy valóban elmondható legyen róla, hogy ez tényleg segíti az egészséges alvást. Manapság amúgy is gyakran osztogatnak olyan jelzőket, amitől az emberek gyorsabban elkapkodnak valamit a boltok polcairól.

Az alábbiakban eláruljuk, hogy vajon melyik típust érdemes választani. A megfelelő ortopéd matrac kétségkívül hozzájárul ahhoz, hogy kipihenten ébredjünk.

Mit jelent pontosan az a szó, hogy “ortopéd”?

Az ortopéd matrac hozzásegíthet bennünket az egészséges és regeneráló alváshoz, ezáltal minden ponton egyenletesen alátámasztja, tökéletesen tehermentesíti az izmokat és a gerincet. A Yatas Bedding külön kiemeli ennek a fontosságát, hiszen ha nem tudjuk magunkat kipihenni, nem állnak vissza a megfelelő működésre a belső szervek és nem regenerálódnak az ízületek sem. Nem véletlen talán az sem, hogy gyakran használják szinonimaként a “gerinckímélő” és a “gyógymatrac” kifejezést.

Az ortopéd gerincmatraccal megelőzhető vagy akár meg is szüntethető a mozgásszervi problémák, de az biztos, hogy az egyes tüneteket enyhíthetik, így jó választás ízületi, reumatikus megbetegedések, valamint hát- és derék fájdalmak esetén egyaránt. Ez azt is jelenti, hogy nem kizárólag a lumbágósoknak vagy az ízületi panaszokkal élőknek érdemes ilyen matracot venni, hanem azoknak is, akik egészségesen szeretnének aludni.

Milyen a jó ortopéd matrac?

Ahhoz, hogy valóban jól tudjunk aludni, gerinckímélő ortopéd matracra van szükségünk. Fontos, hogy úgy támassza alá a gerincoszlopot, hogy azon nem képződik egyetlen nyomáspont sem, ami gyakran hát- és derékfájást, valamint ízületi panaszokat okoz. Ahhoz, hogy minden területet tehermentesítsünk, kizárólag ez a megoldás képes pontosan követni gerinc természetes íveit, egyenletes és állandó támaszt ad a testünk számára. Ezzel nemcsak a kellemetlen tüneteket kerülhetjük el, de még a vérkeringésünket is hatékonyabbá tehetjük.

Az már más kérdés, hogy kinek és milyen az ideális matrac. Nem véletlen, hogy egyre több típusa van, hiszen megnövekedett az igény a minőségi változatokra. Azt azonban fontos figyelembe venni, hogy a matrac fajtáját befolyásolja mind a testsúly, mind a testalkat, mind az alvás pozíciója. A keménysége tehát főleg attól függ, hogyan és milyen formában alszunk az éjszaka folyamán.

Egy kemény matrac sosem lesz ortopéd, hiszen ezek az ágybetétek nem képesek tehermentesíteni a gerincoszlopot. Bár korábban a kemény matracokat tartották egészségesnek, manapság már mindenki tudja, hogy ezek túlzottan mereven tartják a testünket, nem képesek követni a gerinc természetes vonalait.

Mit kell tudni a zónás ortopéd matracokról?

Egy prémium ortopéd matrac ergonómiai zónázott kialakítással rendelkezik. Ezeknek a fekvőfelülete eltérő keménységű a különböző pontokon, hiszen mind a vállunknak, mind a derekunknak, mind a csípőnknek más alátámasztásra van szüksége. Az ortopéd fajták általában 5 vagy 7 zónára vannak osztva, ritkább esetben többre. Egy 7 zónás azonban már szinte minden igényt képes lehet kielégíteni.

Az oldalt alvásnál a vállnál és a csípőnél lágyabb alátámasztásra van szükség. Ilyenkor a középső derékzóna keményebb, mint a váll résznél. Ez elősegíti az egyenes gerincoszlop megtartását, valamint a pihentető alvást.

Milyet válasszunk?

Mindenképpen olyan matracot érdemes venni, ami minden követelménynek megfelel. Fontos tehát figyelembe venni az alvópózunkat, a testsúlyunkat, azt, hogy a keményebb vagy a puhább matracon érezzük magunkat jobban. Az alapanyag viszont másodlagos, hiszen egy nagy rugalmas, nagy sűrűségű hideghab matrac, egy memory hab vagy latex változat éppen úgy alkalmas lehet arra, hogy mindenhol alátámassza a testünket. Nem az számít, hogy miből van, hiszen hiába a csillivilli drága matrac, ha az nincs jól kialakítva.

Az átlagos testsúlyhoz mindenképpen a félkemény típust javasolják, aki viszont átlagosnál jóval erősebb testalkattal rendelkezik, ott már a keményebb típusok között érdemes szemezgetni. A kőkemény ágybetéteket viszont senkinek sem ajánlják.